Garanti Dışı Notebook Tamir ve Parça Değişimi

Notebook Tamiri nedir, nasıl yapılır, nerede yapılır, ne kadar tutar, ne kadar sürede biter?

Notebooklar, hayatımızda o kadar çok yer almış ki, yaşadığımız döneme de damgasını vurmuştur. Gerçekten de Dizüstü Teknolojilerindeki baş döndürücü gelişim hızı, bugün dünyayı son derece küçültüyor, mesafeleri ortadan kaldırıyor. NotebookNetbookLaptopUltrabook,SmartbookMacbook derken, dizüstü teknolojisi, dünyayı önümüze getiriyor.

Hayatımıza bu kadar yakınen giren, birçok konuda elimiz ayağımız olan notebook’un kullanımından ziyade, arızaları, bakımları ve parçaları ile ilgili yardımcı ve faydalı bilgiler sunacağız. Çoğumuz artık desktop diye tabir edilen masaüstü bilgisayarlardan vazgeçmiş durumdayız. Masaüstü bilgisayar emekliye ayrılıp, yerini hem hafif, taşınabilir, elektrik kesikken çalışabilen ve çalışması için bir sürü kabloya ihtiyaç duymayan “Notebook” almıştır. Notebook, teknolojisi, çalışması ve arızaları ile Desktop sisteme göre tamamen farklıdır. Masaüstü bilgisayarların klasik arızaları olan power supply yanması, kasa fanlarının uçak gibi ses çıkartması gibi arızalarda tarihe karışıp yerini chipset yanmasıekran kartı yanması gibi daha teknolojik çözümler gerektiren arızalara bırakmıştır.

Notebook, tüm ekipmanlarını tek bir kart üzerinde barındırmaktadır. Anakart ismi verilen bu parça, laptop arızalarının %80 gibi yüksek bir oranını oluşturmaktadır. Fazla voltaj, chipset arızası,  ekran chipi yanması, adaptör soketinin kırılması gibi tüm arızalarda, notebook anakartı arızalanmış olur.  Bu tip arızaların çözümünde iki yol izlenebilir.

Çözüm 1: Notebook Anakart Değişimi

Bu yöntem sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Bozuk notebook anakartı çıkartılır, yerine yeni bir notebook anakartı takılır ve cihaz sorunsuz çalışır. Tabi cihazınız için üretilmiş ve cihazınızla %100 uyumlu (birebir) bir anakart piyasada bulunmaktaysa.  Notebook, üretilir, satışa sunulur ve satıştan kaldırılır. Bu süreç çok satan modelde bile en fazla 12 ay sürer. Bir notebook, piyasaya girdiği ve satışa başlandıktan sonra en fazla 6 ay raflarda sergilenir, yerini yeni seri notebook’a bırakır. Bu süreç döngüsü, yedek parça piyasasında da etkisini 6 ay ile 24 ay arası gösterir. Bir cihazın yasal garanti süresi olan 24 ay bittikten sonra piyasada laptopunuza uygun anakart bulmanızda zorlaşacaktır.  Sıfır (yeni ) anakart yerine tercihiniz hurdaya ayrılıp anakartı çalışan notebooklardan sökülen, fabrikasyon onarımda bulunulmuş (refurbished motherboard) refurbished notebook anakartlarından yana olacaktır.

Çözüm 2 : Notebook Anakart Tamiri (Notebook Tamiri)

Arızalanmış ve çalışmayan notebook’unuzu çantasına koyar, hangi firmaya notebook tamiri  yaptıracağım diye düşünür yada bildiğiniz, güvenilir ve bu işi belirli bir kalite standartında yapan notebook servisinin ‘nin yolunu tutarsınız. Önce arıza tespitiniz yapılır, cihazın onarım maliyeti ve tamir süresi hakkında size bilgi verilir, onaylamanız durumunda notebook tamiri gerçekleştirilir. Tabi cihazınızı tamir yapacağız diyerek daha da bozan sözde!  notebook servislerine teslim etmediyseniz.

HER MARKA NOTEBOOK TAMARİ
EGE NOTEBOOK Teknik Servis Toptan Bilgisayar Malzeme ve Program Satışı
Ertuğrul Mahallesi Cumhuriyet Caddesi 3068 Sk. No:1 Torbalı / İZMİR
Telefon : +90 (232) 856 2 856 Fax: +9 (232) 856 80 08 Mail : info@egenotebook.com